Mia Andreasson följer storasyster Amilia och blir Heids första nyförvärv inför säsongen 2025/26.
– Det ska bli riktigt kul att få vara med att bygga upp något nytt, säger hon.
Mia Andreasson är liksom Amilia handbollsfostrade i Önnered, men kommer båda närmast från spel i Torslanda.
Mia Andreasson, född 2005, har redan hunnit med ett par seniorsäsonger i Torslanda på sin V9-position och kommer till Heid med en vilja att utvecklas för spel på högre nivå.
– Jag gillar det som CK och klubben presenterat för mig och jag vill gärna vara med på den här resan. Kul att få vara med på en omstart när ett nytt lag byggs, säger hon.
Christer CK Karlsson ser Mia Andreasson som ett viktigt första steg i den trupp som under nygamle tränaren Magnus Lindqvist ska inleda resan åter mot elitstatus för Heid.
– Ja, Mia är ambitiös och har hög potential, en hårdskjutande spelare som det ska bli väldigt kul att jobba med. Jag är förstås väldigt glad över att hon valde Heid, säger CK.
Mias två år äldre syster Amilia tog steget till Heid redan i vintras och fanns med i den tunga avslutningen av allsvenskan som slutade med degradering.
– Men trots att det gick tungt har det ändå funnits mycket positivt, jag kom till ett fint gäng som tappert kämpade på trots motgångarna, det finns ingen tvekan om att jag vill fortsätta utvecklas i Heid, säger Amilia.